האם העליות חזרו או שאנחנו במלכודת דובים? (31/01/2019)

להלן ניתוח קצרצר ותמציתי כיצד מומלץ להתנהל עם תיק ההשקעות בתקופה זו.

m-b-m-ZzOa5G8hSPI-unsplash

Photo by M. B. M. on Unsplash

What is happening in the capital markets

מה קורה בשווקי ההון?

לאחר ירידות בשווקי המניות ברבעון האחרון של 2018, שהגיעו בחלק מהמקומות לשיעור של 20%, אנחנו חווים עליות לאורך חודש ינואר 2019.
למרות העליות איננו ממהרים להמליץ על הגדלת ההשקעה בשווקים אלו אלא על המתנה עקב שתי סיבות עיקריות: כלכלית ופסיכולוגית:

1. כלכלית
בחודשיים האחרונים אנחנו מבחינים בירידה בצמיחה בכלכלות המובילות בעולם:

א. סין – ירידה בצמיחה השנתית לשיעור של 6.4% – השנתי הנמוך ביותר מאז משבר 2008. מלחמת המכסים מול ארה"ב מתחילה לחלחל לכלכלה המקומית.
ב. אירופה – גרמניה עברה לצמיחה שלילית של 0.1%- ברבעון האחרון, אינפלציה שלילית בשיעור 0.8%- וחוסר הוודאות לגבי ניתוק בריטניה מהגוש (הברקזיט).
ג. ארה"ב – עלייה בשיעור האבטלה מ-3.7% לשיעור של 3.9%. מדד מחירים שלילי בשיעור של 0.2%- וזאת בניגוד לתחזיות הבנק המרכזי האמריקאי לעלייה של 0.1% .
ד. ישראל – הגירעון השנתי האמיתי הוא כמעט 4% (למרות טענות האוצר שעומדים ביעד הגירעון), גידול ביחס החוב תוצר שמהווה אינדיקטור מרכזי לאיתנות הפיננסית של המדינה ובקביעת דירוג האשראי שלה.

2. פסיכולוגית
החשש הגדול ביותר שלנו הוא מ"מלכודת דובים".
מלכודת דובים מתרחשת בזמן ירידות חזקות בשווקים. בשלב מסוים הירידות נבלמות וניתן להבחין בעלייה. משקיעים שממתינים לאיסוף מניות סבורים שהירידות הגיעו לקיצן וממהרים להיכנס.
הבעיה נובעת ממה שעשוי להתרחש לאחר מכן: ככל שהמחירים חוזרים לעלות חלק מהמשקיעים שקנו את המניות במחירים גבוהים (לפני הנפילות) ממהרים לנצל את עליית המחירים הזמנית ומוכרים את המניות בהפסד קטן או במחיר הקניה. ככל שהמחיר עולה כך מצטרפים עוד משקיעים שמממשים את הקניות שלהם.
המימושים הם כמו כדור שלג שעשוי להגיע לממדים שהקונים כבר לא יוכלו להכיל והשוק יחזור לגל הירידות כך שהנכנסים שהמתינו ל"הזדמנות" ורכשו בגל העליות הקצר מוצאים את עצמם בהפסד.

Why that happend in the capital markets

כיצד לנתח את המצב כרגע?

 אם ננתח את השוק האמריקאי נוכל לראות את הדברים הבאים:

SPY CHART

בנקודות A,B היה לנו מימוש רווח שנקלט כולו ע"י הקונים והשוק המשיך לעלות לאחר התיקון.
בנקודה C אנחנו רואים שבעקבות העליות החדות, היו שני גלים של מימושים ובגל השני הקונים כבר לא יכלו לקלוט את המכירות והשוק ירד בחדות.
בנקודה D אנחנו בשיא העלייה ואנחנו חייבים לראות כיצד הקונים יגיבו לגל מימוש רווח. לפי התגובה נדע כיצד לפעול!

How to be prepared for every development

מה אנחנו בטלביט מציעים?

שילוב של התמתנות בצמיחה העולמית עם חוסר וודאות כיצג יגיבו המשקיעים לגל מימוש בשווקים מאותת לנו שבשלב זה עדיף להמתין מאשר להיכנס ב"כוח" לשווקים.

Investment Warning

אזהרה

אזהרת השקעה
הניתוח מפורסם כשירות לציבור, חינם וללא מחויבות.
אין לראות בכל הכתוב משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא. המידע המוצג הנו לידיעה בלבד ומהווה ניתוח אישי של החברה או עובדיה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
החברה עוסקת בייעוץ השקעות פרטי ועשויה לייעץ ללקוחותיה להשקיע במדד המסוקר או כל מדד אחר בהתאם לצורכי לקוחותיה.
כל הזכויות שמורות לטלביט יועצים פיננסים בע"מ ©, אין להשתמש במידע אשר באתר לשום מטרה אחרת לרבות הפצה או הצגה בציבור, בלי אישור מפורש מהחברה.