03/12/2019: בדיקת כדאיות השקעה במדד מניות מדינות מתעוררות MSCI Emerging Markets

כחלק מהמעקב השוטף אחר שווקי ההון ברחבי העולם של טלביט להלן ניתוח פשוט ותמציתי של מדד מניות מדינות מתעוררות MSCI Emerging Markets

alejandro-luengo-jL0tMFYOdBM-unsplash

Photo by Alejandro Luengo on Unsplash

בהשקעה במדד מניות קיים פוטנציאל להרוויח עשרות ולעיתים מאות אחוזים על ההשקעה ומנגד, קיימת אפשרות להפסד חלק ניכר מכספי ההשקעה. על מנת לנסות ולצמצם למינימום את הסיכון אנחנו מציגים מודל פשוט המנתח את המדד בהיבטים שונים על מנת לקבל תמונה מקיפה על החברה והמניה:
– תמחור המדד.
– תזמון ההשקעה.

שילוב היבטים אלו בניתוח ההשקעה עשוי לתרום לקבלת החלטה מושכלת ומעלה את הסיכוי להצלחת ההשקעה.

Investment Profile

פרופיל המדד

מה אנו בודקים?
אני נערוך היכרות קצרה עם המדד אותו אנחנו מנתחים ומאילו סקטורים מרכזיים הוא מורכב.


1. שם המדד
MSCI Emerging Markets.

2. פרופיל המדד
מדד MSCI Emerging Markets מספק חשיפה למדינות ושווקים מתעוררים ברחבי העולם. המדד כולל חברות שמניותיהן נסחרות בבורסות במדינות מתעוררות כגון: סין, ברזיל, רוסיה, הודו וכדומה. המדד הוא אחד ממדדי הדגל של השווקים המתעוררים ומספק חשיפה על כל הסקטורים המובילים של המדינות המתעוררות. המדד מייצג את השינוי המצרפי במחירי המניות כולל הדיבידנדים המתקבלים מהן ומהווה כלי לסקירה מהירה של מצב הכלכלה בשווקים המתעוררים.

חמשת המדינות המובילות במדד:
סין 32%.
טייוואן 12%.
הודו 8%.
ברזיל 7%.
רוסיה 4%.

3. דרך ניתוח כדאיות ההשקעה במדד
הניתוח על המדד יתבצע באמצעות ניתוח הקרן iShares MSCI Emerging Markets הנסחרת בבורסה בארה"ב תחת הסימול EEM.

Investment Price

תמחור המדד

מה בודקים?
בתמחור המדד אנו נבדוק האם מחירן המשוקלל של מניות החברות המרכיבות את המדד כדאיות להשקעה או מנופחות וסביר שירדו בעתיד. האם התשואה הפוטנציאלית הגלומה במדד כדאית ביחס לאלטרנטיבות שקיימות באפיקי השקעה אחרים?
על מנת להגיע למסקנה ברורה נבדוק את התמחור באמצעות שני קריטריונים:
– מחיר ההשקעה (מכפיל הון): האם המחיר המשוקלל של המניות המרכיבות את המדד זול, הוגן וראוי להשקעה או מנופח וסביר שירד בעתיד?
– החזר ההשקעה (מכפיל רווח): מהי התשואה הכלכלית שמניות החברות המרכיבות את המדד מניבות לבעלי המניות? בתוך כמה שנים תוחזר ההשקעה? האם ההשקעה במדד עדיפה על אלטרנטיבות?


1. מחיר ההשקעה (מכפיל הון משוקלל של מניות המדד): 1.6
בהתאם למכפיל השווי המצרפי של החברה המרכיבות את המדד מעט גבוה יותר משוויין הכלכלי המצרפי בדוחות הכספיים. השווי בבורסה מגלם ציפיות הוגנות לצמיחה ברווחיות ולעליית ערך עתידי של המדד. השווי של המדד בבורסה ראוי להשקעה.

2. החזר ההשקעה (מכפיל רווח משוקלל של מניות המדד): 12.7
בהתאם למכפיל, החזר ההשקעה במדד יהיה תוך 12.7 שנים והתשואה התיאורטית על ההשקעה היא 7.8% לשנה. התשואה גבוהה יותר ביחס לאלטרנטיבות באפיקי השקעה סולידיים יותר. הסיכון בהשקעה במדד מגלם תשואה פוטנציאלית ראויה להשקעה ביחס לאלטרנטיבות.

Investment Timing

תזמון המדד

מה בודקים?
בתזמון ההשקעה שואפים לאתר את הזמן הטוב ביותר לבצע את ההשקעה במדד. האם כדאי עכשיו לבצע את ההשקעה או שעדיף להמתין לתזמון טוב יותר בעתיד.
על מנת להגיע למסקנה, נבדוק את התזמון באמצעות שני קריטריונים:
– מגמת המחיר ארוכת הטווח: מהי מגמת המחיר ארוכת הטווח (חודשים עד שנים) של המדד? עלייה/ירידה/דשדוש במקום ללא כיוון ברור? המטרה: לא להילחם בשוק ולהשקיע רק אם המדד עולה או אם המדד יורד ומתחיל לשנות כיוון לעלייה.
– מגמת המחיר קצרת הטווח: מהי מגמת המחיר קצרת הטווח (שבועות עד חודשים) של המדד? האם המגמה בטווח הקצר תואמת את המגמה ארוכת הטווח? האם שינוי כיוון במגמת המחיר קצרת הטווח מאותת שינוי בציפיות המשקיעים ועל שינוי מגמת המחיר ארוכת הטווח במדד?


1. מגמת המחיר ארוכת הטווח: ירידה
מגמת המחיר ארוכת הטווח של המדד היא ירידה. לאחר עלייה של מספר שנים, שנת 2018 התאפיינה במגמת ירידה משמעותית. מתחילת 2019 ועד היום המדד לא מצליח להתאושש מהירידות ולחזור לעלות אלא מדשדש במקום ולכן ממשיך להיות מוגדר כירידה.

MSCI Emerging Markets Longterm Chart

מקור: TradingView

2. מגמת המחיר קצרת הטווח: עליה
מחודש ספטמבר ועד היום המדד נמצא במגמת עליה. מגמת המחיר קצרת הטווח הופכית למגמת המחיר ארוכת הטווח ומאותתת על שינוי כיוון אפשרי במגמת המחיר של המדד.

MSCI Emerging Markets Shortterm Chart

מקור: TradingView

Investment Conclusion

מסקנות ופעולות

1. מסקנות

Recommended Actions

2. פעולה מומלצת
עקב הפוטנציאל האפשרי לשינוי מגמת המחיר של המדד ניתן לבצע השקעה במועד זה. מומלץ לאחר ביצוע ההשקעה לעקוב אחר מגמת המחיר קצרת הטווח של המדד, במידה והמגמה משנה כיוון לירידה רצוי לבצע הערכה מחודשת של ההשקעה.

Investment Warning

אזהרה

אזהרת השקעה
הניתוח מפורסם כשירות חינם לציבור וללא מחויבות.

אין לראות בכל הכתוב משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא.
המידע המוצג הנו לידיעה בלבד ומהווה ניתוח אישי של החברה או עובדיה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.
חברת טלביט עוסקת בייעוץ השקעות פרטי בשוק הון ועשויה לייעץ ללקוחותיה להשקיע במדד המסוקר או כל מדד אחר בהתאם לצורכי לקוחותיה.
 
כל הזכויות שמורות לטלביט יועצים פיננסים בע"מ ©
אין להשתמש במידע אשר באתר לשום מטרה אחרת לרבות הפצה או הצגה בציבור, בלי אישור מפורש מהחברה.