שינוי אסטרטגי מומלץ ברכיב הסולידי בתיק ההשקעות

פיקדון וקרן כספית - OUT , איגרות חוב קונצרניות - IN

30/11/2023
Investment recommendations for 2024

תוכן עניינים:

תמצית ההמלצה לממהרים
הקדמה
תחזית כלכלית לשנת 2024
מה ההמלצה שלנו לתקופה הקרובה
– לסיכום
אזהרה

image by 12019 from Pixabay

  

תמצית ההמלצה לממהרים

אנו בטלביט מערכים שבנק ישראל יתחיל בתהליך של הפחתת הריבית ברבעון הראשון של 2024 וזאת על מנת לעודד את המגזר העסקי בלקיחת הלוואות להמשך התפתחות עסקית ועל מנת להקל על הלוואות המשכנתא של המגזר הפרטי ולהגדיל את ההכנסה הפנויה שלו לצריכה.

ההמלצה שלנו לתקופה הקרובה היא לצמצם את ההשקעות בריבית משתנה
ולהגדיל ההשקעות באג"ח קונצרני, לטווח קצר, בדירוג השקעה באמצעות קרנות סל ומדדים בתיקים.

הקדמה

בשנתיים האחרונות אט אט שהתחלנו לצאת ממגפת הקורונה, הבחנו בעלייה בביקוש לסחורות ומוצרים ולקושי רב בייצור ובאספקה עקב החזרה האיטית של המשק העולמי לתפוקה מלאה.
ירידה בהיצע בשילוב עלייה בביקוש יצרו עלייה דרמטית באינפלציה העולמית שגררה אחריה עליה בריבית הבנקים המרכזיים בעולם במטרה לנסות ולשלוט בה.

האסטרטגיה שלנו באותה תקופה בתיקיי ההשקעות התמקדה בהשקעות בריבית משתנה או צמודות מדד על מנת להרוויח מהעלייה באינפלציה ובריבית העולמית.

בנוסף להמלצה אף כתבנו מאמר בנושא: קרן כספית, האחות המוצלחת של הפיקדון בבנק:

תחזית כלכלית לשנת 2024

כיום, בעקבות מספר גורמים כלכליים אנחנו נכנסים בישראל לתקופה שונה המצריכה אסטרטגיית השקעות שונה.
לפי הערכתינו בטלביט, המתבססת על מחלקת המחקר של בנק ישראל וכלכלנים נוספים, ארבעה גורמים אמורים להשפיע לרעה על המשק הישראלי בשנים הקרובות:

1. לאחר מלחמת עזה המשק הישראלי לא יוכל לקלוט, עקב ירידה בפעילות העסקית, את כל מגויסי המלחמה ויוצאי החל"ת למיניהם. שיעור האבטלה במדינת ישראל יעלה בצורה משמעותית.

2. עלות מלחמת עזה לכלכלה הישראלית תהיה כ-160 מיליארד שקל בקירוב (כשליש מתקציב מדינת ישראל לשנת 2023). עקב הפניית התקציב למלחמה, הקצאת הכספים של הממשלה לרווחה, לתשתית, לצמיחה ולתמיכה במגזר העסקי תפחת דרסטית.

3. מדד המחירים השנתי של מדינת ישראל החל לרדת בחודשים האחרונים מתחזית שנתית של 4.1% (יולי 23) לתחזית שנתית של 3.7% (אוק 23). הירידה נובעת מירידה בצריכה האישית עוד טרם המלחמה בעזה.

4. המשבר בסקטור ההי-טק העולמי שהחל עוד בשנת 2022 לא הסתיים ואין עדיין אינדיקציות ברורות להתאוששות הסקטור וחזרת השקעות סיכון ההון אליו.

שילוב גורמים אלו יפגע בצמיחה של המגזר העסקי ובהכנסה הפנויה של המשק הפרטי.
אנו בטלביט מערכים שבנק ישראל יתחיל בתהליך של הפחתת הריבית ברבעון הראשון של 2024 וזאת על מנת לעודד את המגזר העסקי בלקיחת הלוואות להמשך התפתחות עסקית ועל מנת להקל על הלוואות המשכנתא של המגזר הפרטי ולהגדיל את ההכנסה הפנויה שלו לצריכה.

הפחתת הריבית וירידה באינפלציה תשפיעה לרעה על
ההשקעות בריבית משתנה ותיטיב עם השקעות בריבית קבועה.

מה ההמלצה שלנו לתקופה הקרובה?

ההמלצה שלנו לתקופה הקרובה היא לצמצם את ההשקעות בריבית משתנה ולהגדיל ההשקעות באג"ח קונצרני, לטווח קצר, בדירוג השקעה באמצעות קרנות סל ומדדים בתיקים.

מדוע אג"ח קונצרני?
הקרנות הכספיות מגלמות היום תשואה שנתית ממוצעת של 4.4%.
לעומתן, האג"ח הקונצרני מגלם תשואה שנתית ממוצעת של 6.4% (או 3.3% + הצמדה למדד).
בנוסף לפערי התשואה, הפחתת הריבית תיצור עליית מחירים ורווחי הון באג"ח הקונצרני בנוסף לתשואה השנתית.

מדוע אג"ח לטווח קצר?
הכלכלה העולמית נמצאת באי-וודאות גדולה ואנחנו בטלביט, כחלק מניהול הסיכון בתיקים, תמיד לוקחים בחשבון תסריט קיצוני הפוך לחלוטין למה שאנחנו מעריכים.
במידה והמגמה בישראל ובעולם תתהפך: הצמיחה תחודש, האינפלציה תעלה ואיתה גם הריבית, הפגיעה במקרה זה בהשקעה באג"ח לטווח קצר תהיה מינימלית והנמוכה ביותר ביחס לכל ההשקעות הסולידיות האחרות.

מדוע בדירוג השקעה?
השקעה סולידית צריכה להיות רק ברמת ביטחון גבוהה עם תוחלת חיובית וללא הימורים מיותרים. אנחנו ממליצים להתמקד בחברות מבוססות שעברו כבר משברים ולא להמר על חברות קטנות שרוב הונן מבוסס על הלוואות.

מדוע באמצעות מדדים?
כל חברה ולא משנה מה גודלה יכולה להיקלע למשבר וליפול. השקעה באמצעות מדדים המכילים עשרות אג"ח מאפשרת לפזר בצורה מושכלת את הסיכון ולנטרל כמעט לחלוטין את ההשפעה של אג"ח בודד על ההשקעה.

לסיכום

סקטור שירותים פיננסים עוסק במימון, העברה, סליקה, השקעה ואחסון של כסף.
הסקטור מורכב מבנקים מקומיים ובינלאומיים, קרנות השקעה, חברות אשראי, משכנתאות והלוואות, חברות מימון נדל"ן, חברות ביטוח וחברות כרטיסי האשראי.

בין החברות המובילות בתחום ניתן למצוא את: בנק אוף אמריקה, ג'יי.פי מורגן צ'ייס, גולדמן זאקס, רויאל בנק אוף קנדה, ברקשייר הת'אוויי וכדומה.

Investment Warning

אזהרה

אזהרת השקעה
הניתוח מפורסם כשירות חינם לציבור וללא מחויבות.

אין לראות בכל הכתוב משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא.
המידע המוצג הנו לידיעה בלבד ומהווה ניתוח אישי של החברה או עובדיה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

חברת טלביט עוסקת בייעוץ השקעות פרטי בשוק הון ועשויה לייעץ ללקוחותיה להשקיע בנייר ערך/סקטור/מדד המסוקר או כל נייר ערך/סקטור/מדד אחר בהתאם לצורכי לקוחותיה.

 
כל הזכויות שמורות לטלביט יועצים פיננסים בע"מ ©
אין להשתמש במידע אשר באתר לשום מטרה אחרת לרבות הפצה או הצגה בציבור, בלי אישור מפורש מהחברה.