24/02/22: הפעולה הרוסית באוקראינה החלה, מה עושים עם ההשקעות?

Ukraine Flag

Image by jorono from Pixabay

לבנקאי המפורסם הברון פיליפ דה רוטשילד מיוחסת האמרה:  

"כשהדם זורם ברחובות – זה הזמן לקנות!"

הקלישאה הזו מלווה אותנו עשרות שנים בשוק ההון כאידיאל – זאת הדרך לפעול ולעשות כסף!
במציאות המצב מורכב הרבה יותר. 
אירועים גיאו-פוליטיים וכלכליים לרוב לא מתנהלים בקו לינארי רציף אלא בהדרגה בצעדים קטנים שחלקם החמרה ואחרים הטבה עד אשר בבת אחת מתרחש צעד גדול מאוד בכיוון מסוים.על-פי רוב הצעד הוא הטבה ואז השווקים פורצים בעליות מהירות וכל מי ש"ברח" מפסיד אותן, אבל לעיתים הצעד הוא דווקא החמרה כפי שקרה היום עם פלישת הצבא הרוסי לאוקראינה משלושה כיוונים שונים וכל השווקים נכנסו לאי-וודאות ולתנודתיות גבוהה ולמרות שהייתה הכנה פסיכולוגית לנושא עדיין אף אחד לא האמין שהיא תיושם הלכה למעשה.

Ukraine Russia Conflict

Source: Liveuamap

מה עושים עם ההשקעות?

אף אחד לא יודע כיצד המשבר יימשך. האם הסנקציות הכלכליות המתוכננות של ארה"ב ואירופה רק יחמירו את המצב והשווקים ימשיכו לרדת או שדווקא ימתנו את רוסיה וייגרמו לה לעצור את מהלכיה באוקראינה ולהיכנס למשא ומתן להסדר ואז השווקים יעלו במהירות – כל צעד שלוקחים כרגע הוא הימור.

אנחנו בטלביט מאוד מאמינים שלהתחיל לקבל החלטות תוך כדי משבר זו טעות והסיכוי לגרום נזק כספי לתיק גבוה מאוד. אנו מעדיפים את הגישה בה תיק ההשקעות צריך כל הזמן להיות ערוך למשברים ולכן אנחנו מקפידים על שני עקרונות מרכזיים בהשקעות:

א. ההשקעות בתיק מתבססות אך ורק על מדדי שוק מובילים.
המדדים יכולים להיות על אג"ח או מניות, על סקטורים מובילים או על השוק כולו אבל תמיד רק על מדדים מובילים. עקרון זה מאפשר לנו להתנהל ברוגע וללא לחצים פסיכולוגיים מכיוון שאין חשש שאחת מההשקעות עלולה להיפגע כל כך חזק מהמשבר עד שהיא נמחקת וההפסד לא ניתן לשיקום. במדדים מובילים ההתנהלות הרבה יותר פשוטה – מה שיורד גם יעלה בהתאוששות.

ב. יש מספיק זמן לתיק ההשקעות להתאושש מהירידות.
תיק השקעות לא נבנה "לעשות סיבוב" לטווח זמן קצר אלא לצבור הון ולשמר אותו לאורך זמן. האופק של התיק הוא לפחות שלוש שנים על מנת שיהיה מספיק זמן לתיק לחזור ולעלות גם אם המשבר לא יסתיים במהירות.
גם אם יש צורך בחלק מהכספים במהלך התקופה, ניתן להשתמש בכספים שהושקעו בסיכון נמוך ולרוב כלל לא נפגעים ממשברים מסוג זה.

יישום שני עקרונות אלו הוא הבסיס להצלחת ההשקעות לאורך זמן.

השווקים העולמיים כרגע בעין הסערה עקב המשבר באוקראינה והתקשורת "חוגגת" על המצב וזורעת הרבה חששות ופחד. הניסיון מראה שהרוב המוחלט של המשקיעים קופא במצבים אלו והדבר היחיד שמעניין אותו הוא האם התיק ישרוד את המשבר ובאיזה הפסד כספי – בטוח שהוא לא קונה!

אנחנו בטלביט נמצאים במצב אחר לחלוטין, מבחינתנו תיק ההשקעות תמיד צריך להיות במצב היכון, היום בעקבות המשבר תיק ההשקעות עובר למצב הכן וברגע שיתקבל האיתות שירידת המחירים נבלמת והשווקים מתחילים להירגע כדאי יהיה לצאת בכל הכוח ולנצל את ירידת המחירים על מנת להגדיל השקעה במדדי המניות המובילים כך שהתיק ייהנה אח"כ מכל ההתאוששות והעליות.

Investment Conclusion

סיכום ומסקנות

לסיום נעז לשנות מעט את האמרה של רוטשילד:
"כשהתיק בנוי ממדדים ויש מספיק זמן להמתין להתאוששות – זה הזמן לקנות!"

בכל שאלה ניתן לפנות אלינו בכל דרך: טלפון, זום, פגישה, מייל, וואטסאפ ועוד

Analysis Conclusion
Investing Principle

לקריאה נוספת

Investment Warning

אזהרה

אזהרת השקעה
הניתוח מפורסם כשירות חינם לציבור וללא מחויבות.

אין לראות בכל הכתוב משום המלצה לביצוע פעולות ו/או ייעוץ השקעות ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מכל סוג שהוא.
המידע המוצג הנו לידיעה בלבד ומהווה ניתוח אישי של החברה או עובדיה ואינו מהווה תחליף לייעוץ המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם.

חברת טלביט עוסקת בייעוץ השקעות פרטי בשוק הון ועשויה לייעץ ללקוחותיה להשקיע בנייר ערך/סקטור/מדד המסוקר או כל נייר ערך/סקטור/מדד אחר בהתאם לצורכי לקוחותיה.

 
כל הזכויות שמורות לטלביט יועצים פיננסים בע"מ ©
אין להשתמש במידע אשר באתר לשום מטרה אחרת לרבות הפצה או הצגה בציבור, בלי אישור מפורש מהחברה.